• 513

День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

 Проклятый май, сорок четвертый...
Как-будто с гор сошла лавина.
За двое суток Крым стал мертвый.
Словно от сердца оторвали половину.
Наталя Простякова

     17 травня2017 року у ДНЗ «Мелітопольське ВПУ»  відбулася лінійка до Дня пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

DSC 0017

     Учні дізналися, що 18 травня 1944 року розпочалася операція з депортації кримських татар. У цей день вшановують пам’ять жертв цього злочину (під час головної хвилі депортації 18-20 травня було виселено 180 014 осіб).

     Це примусове виселення татар, яких радянська влада звинуватила в співпраці з нацистами, стало однією з найшвидше проведених депортацій в історії людства.

     Операція по депортації почалася рано вранці 18 травня 1944 і закінчилася в 16:00 20 травня. Для її проведення були задіяні війська НКВС у кількості понад 32 тисяч осіб. Депортовані відводилося від декількох хвилин до півгодини на збори, після чого їх на вантажівках транспортували до залізничних станцій. Звідти ешелони з конвойованих вирушали до місць заслання. За спогадами очевидців тих, хто чинив опір або не міг йти, часто розстрілювали на місці. В дорозі засланців годували рідко і часто солоною їжею, після якої хотілося пити. В деяких складах засланці отримали їжу в перший і в останній раз на другому тижні шляху. Померлих ховали наспіх поруч із залізничним полотном або не ховали взагалі.

     18-20 травня 1944 року бійці НКВС за наказом з Москви зігнали до залізничних вагонів майже все кримськотатарське населення Криму і відправили в бік Узбекистану 70-ма ешелонами.

DSC 0020

     З метою гідного вшанування представників кримськотатарського народу, що загинули та постраждали внаслідок геноциду, організованого радянською владою, учні та працівники  ДНЗ «Мелітопольське ВПУ» прийняли участь у акції під назвою «STOP геноцид кримськотатарського народу».

Викладач історії

Нечитайло С.В.

Вгору