«Природа сказала жінці: будь прекрасною, якщо можеш,

мудрою, якщо хочеш, але розсудливою

ти повинна бути неодмінно».

П'єр Бомарше

20190130
     
«Мама, я вагітна ...» - ковтаючи сльози, тремтячим голосом каже дівчинка-підліток. Вона ще вчора грала в ляльки, а сьогодні доросле життя зіграло з нею жорстокий жарт. Навіть у страшному сні матері не хотіли б бачити своїх дочок в такій ситуації. Але таке трапляється часто-густо. Чому так відбувається? Як уберегтися від такої проблеми як рання вагітність?
      Сьогодні ми познайомимося з фізіологічними, психологічними і соціальними проблемами ранньої вагітності.

      Зараз вам 16-18 років, той вік, коли зароджуються перші почуття, потяги, хочеться відчути себе дорослими. Але чи знаєте ви, що перша любов, сексуальний досвід тягнуть за собою не тільки радість і задоволення, а й розчарування, біль, проблеми зі здоров'ям.
      Вагітність у підлітків створює високий ризик для здоров'я, чим вони молодші (він особливо значний для 13-16-річних). Така вагітність впливає на частоту невиношування, оскільки в ранньому віці вона в 2,5 рази вище, ніж у жінок дітородного віку. У них частіше розвивається плацентарна недостатність, загроза переривання вагітності, токсикоз і анемія. При пологах у підлітків відзначається підвищений рівень материнської смертності.       Рання вагітність може мати і такі наслідки для матері, як порушення будови кісток через нестачу кальцію, так як в даному випадку організм молодої матері конкурує з дитиною за право використання кальцію для росту кісток.

      Рання вагітність - це найчастіше трагедія, тому потрібно зробити все для того, щоб її запобігти. Чому ж зараз, в наш інформаційний вік, існує проблема ранньої вагітності?
 
     Основна причина - відсутність або недостатнє статеве виховання підлітків. Мало хто серьозно замислюється про наслідки вагітності незізрівшего організму, а їх безліч.
      В першу чергу про своє здоров'я повинна думати сама дівчина, але й молодий чоловік має піклуватися про свою кохану.

      Статистика говорить про те, що незапланована підліткова вагітність найчастіше закінчується абортами. Так, на 100 вагітностей у дівчаток-підлітків припадає 70 абортів, 15 пологів і 15 мимовільних викиднів. Причому переривання вагітності у підлітків в 25% випадків відбувається на терміни 22 - 27 тижнів (аборти дозволені до 12 тижнів вагітності), що виключно негативно позначається на здоров'ї дівчинки.
      Переривання вагітності до терміну, при якому вона може завершитися передчасними або терміновими пологами, називають абортом. Аборт- це хірургічне втручання.
      Давайте розглянемо типові ситуації:

      "РИЗИКОВАНА" ПОВЕДІНКО. Часто вагітніють дівчинки, які "зв'язуються з поганою компанією". Але потрапляє підліток в такі компанії знову ж від того, що, ставши в сім'ї та суспільстві самотнім і знехтуваним, починає, по-перше, шукати "розуміння" де тільки можна, а по-друге, несвідомо вибирати найбільш ризикований (або як ще кажуть - суицидально спрямований) тип поведінки. І дівчинці, яка проводить час в таких компаніях, начебто вже й не до збереження свого здоров'я і свого життя. Тому вона особливо не піклується про наслідки подібного спілкування ...
  
    ВАГІТНІСТЬ "заплановано". Як правило, дівчинка прагне вирішити таким способом власні психологічні проблеми. Зокрема, затвердити власну цінність (ніхто мене не любить, ну так я собі дитинку нарожу, віна мене любитиме) або висловити протест проти нестримної сверхопеки батьків, які свою дочку, знову ж таки, психологічно не чують (мама, ну як ще довести тобі , що я вже доросла і досить мене виховувати?) Зрозуміло, що діалог з використанням подібних методів неконструктивний, до того ж факт вагітності такої дівчинки - доказ не «дорослості", а скоріше інфантильності (вона ще не подорослішала настільки, щоб думати про наслідки  своіх дій і відповідальності за них ...).

      ЗҐВАЛТУВАННЯ. Треба зауважити, що більшу частину таких згвалтувань здійснюють не маніяки, а друзі та знайомі (іноді мамині). Але навіть якщо дівчинка-підліток стала жертвою нападу незнайомця - то знову ж таки, чому вона опинилася, наприклад, одна на вулиці в пізню годину? Її вигнали з дому або вона сама втекла від свого "домашнього затишку"? Або батькам спочатку байдужа доля дочки, і вони не навчили її основам безпечної поведінки? До того ж після факту насильства не було вжито необхідних профілактичних заходів - багато в чому тому, що дівчинка так чи інакше не змогла розповісти батькам про те, що з нею сталося ...
      ВАГІТНІСТЬ через незнання. Нерідко навіть у наш освічений вік дівчинки насправді не відають, що творять. Часто розраховують на "більш досвідченого" партнера, особливо якщо їй 14, а йому аж 16 ... А будучи надана в цьому питанні сама собі, дівчинка виявиться нездатною підібрати ефективні засоби контрацепції, які не зв'яже з минулою близькістю збої в місячних, а збільшення талії визнає ознакою необхідності сісти на дієту ... тому "упущені" підліткові вагітності - це результат відсутності якісного, продуманого сексуального виховання, і в тому числі можливості грамотних діалогів на цю тему в сім'ї.

      Ризик для вагітного підлітка:
• анемія (зниження концентрації гемоглобіну в крові);
• гіпертонія (підвищений артеріальний тиск);
• токсикоз;
• прееклампсія (пізній токсикоз),
• недостатнє збільшення ваги під час вагітності (через погане харчування, нездоровий спосіб життя);
• передлежання плаценти (через недостатній рівень гормонів);
• викидень;
• передчасні роди;
• ускладнення в перебіг пологів - непрохідність плода, дозвіл кесаревим розтином (через клінічно вузький таз).
• недоношеність (чим раніше народжується дитина, тим вище ризик розвитку проблем із зором, травленням, дихальною системою, загальним розвитком організму);
• Недостатня вага новонародженого (2,5-1,5 кг);
• внутрішньоутробна гіпоксія плода;
• родові травми;
• велика ймовірність штучного вигодовування (через недостатню мотивацію мам-підлітків);
• схильність до відставання в розумовому і фізичному розвитку.

      Психологічна проблема ранньої вагітності
     
Не менш важливою є і психологічна проблема ранньої вагітності. Дізнавшись про своє становище, молоді дівчата відчувають шок і перебувають у паніці. Психологи кажуть, що звичайною реакцією є відчуття провини, гнів і небажання визнати те, що трапилося. Це призводить до небезпечних наслідків, адже дівчинка може залишитися без необхідної і своєчасної медичної допомоги.
      Найчастіше, вагітним дівчаткам ні з ким поділитися своїми переживаннями, вони замикаються в собі, часто бувають придушені, відчувають провину і страх.
      Це не дивно, адже відбувається різкий перехід з дитинства в доросле життя, дівчинка стикається з першим серйозним рішенням у своєму житті.       Причому прийняти важливе рішення потрібно їй самій, молоді батьки, зазвичай, відразу перестають бути «крутими хлопцями» і вважають за краще піти в сторону.

      Соціальна проблема ранньої вагітності
      Навіть в самому прогресивному суспільстві вагітні підлітки часто стикаються, як мінімум, із засудженням. Дівчинка часто залишається один на один зі своєю проблемою, боїться зізнатися навіть батькам. До того ж, частіше рання вагітність відбувається у дітей з неблагополучних сімей, коли між батьками і дітьми немає нормальних відносин, не кажучи вже про якесь виховання. Крім того, завагітнівши, дівчинка змушена кинути школу або поєднувати материнство з навчанням, що в більшості випадків неможливо. Брак освіти «ставить хрест» на подальшій самореалізації дівчинки, у неї практично немає шансів отримати хорошу роботу, зробити кар'єру. Немає хорошої роботи - значить, немає достатньої кількості грошей, що, в свою чергу, штовхає молоду матір на злочини. Беззахисність часто призводить до насильства в сім'ї, безвихідь підштовхує до алкоголізму і вживання наркотиків. Такі жінки, найчастіше, повторно вагітніють, не досягнувши і 20 років. А їхні діти, в свою чергу, виявляються нікому не потрібними і поповнюють будинки малятка.

      Пам'ятайте, що ви починаєте розпоряджатися не тільки своєю долею і своїм здоров'ям, а й долею і здоров'ям іншої людини ... Того, який поки ще не народився.

Практичний психолог Волович Е.В.

Вгору