10.01.2020 практичним психологом був проведений семінар для педагогів (психосоматика).

20200111 13

    Які емоції бувають небезпечні для нашого здоров'я? І які емоції завдають нашому організму найбільшої шкоди? Але спочатку про те, що ж це таке психосоматика? Психосоматика це відносно нова наука, яка вивчає вплив емоцій на організм і на розвиток різних захворювань (іншими словами, що всі хвороби від нервів).

    Відносно цієї фрази люди діляться на 2 групи.

    1 група - це закоренілі матеріалісти. Вони зазвичай зляться, коли говорять їм про нерви (все це нісенітниця, причому тут нерви, адже емоції не матеріальні).

    2 група - це люди, які легко погоджуються, що всі хвороби від нервів, але коли хворіють, то частину своєї віри втрачають і не приймають те, що всі хвороби від нервів.

    Так ось, наші емоції матеріальні і ще як матеріальні. Коли ми психуємо, нервуємо, сердимося виділяються певні гормони, які впливають на весь організм, а ще відбувається м'язова і нервова реакція тіла і трапляються різні м'язові затиски, так що емоції матеріальні, а більшість хвороб 70% трапляються від нервів, інші 30% від неправильного харчування, від недосипу, перевтоми, від алкоголю, куріння, погана спадковість, перегрів, дача (інсульт).

    Але давайте повернемося до психосоматики і впливу негативних емоцій на організм. Як емоції впливають на тіло і який в цьому еволюційний сенс? Для чого ми психуємо? З точки зору еволюції - питання не чому ми психуємо, а для чого ми психуємо.

    Людський організм - це досконалий продукт декількох мільйонів років еволюції. Але в ці мільйони років організм заточувався під абсолютно інші умови життя дикої природи. А вже до комфортного цивілізованого життя ми звикаємо кілька століть.

    У дикій природі еволюційне значення бурхливих емоцій дуже просте - вижити, швидко підготувати організм до бійки (напав тигр, треба або битися за своє життя, або тікати). Для цього в момент небезпеки наші наднирники викидають в організм підвищену дозу гормонів стресу і ці гормони стресу повинні підготувати організм до дії (до втечі або бійці з тигром).

    Ці гормони при стресі викликають пропасницю, щоб розігріти м'язи, підвищують рівень цукру в крові, щоб дати організму більше енергії. Ще вони підвищують рівень кровоносного тиску, щоб забезпечити в момент бійки або в момент втечі максимальний приплив до м'язів. Гормони посилюють роботу серця і роблять більш частими серцеві скорочення, щоб було простіше битися або тікати. І нарешті гормони згущують кров і позичають кровоносні судини, щоб в разі поранення якомога швидше зупинилося кровотеча.

    А тепер найважливіше - на гормональному рівні організм не занадто відрізняє стрес викликаний нападом тигра від стресу, викликаного якимись обставинами. Наприклад: крику керівника або сваркою з близькими, або термінової підготовкою звіту на роботі і т.д. І при такому стресі організм так само починає готуватися до бійки як і під час нападу тигра. Відповідно може підвищитися тиск, рівень цукру в крові, звузяться кровоносні судини і все це може привести до розвитку тих чи інших хвороб.

    Яка ж емоція сама шкідлива? Ми познайомилися з тим, що є природні емоції, які в дикій природі допомагають вижити. Ці емоції не дуже шкідливі. Є неприродні емоції, які в дикій природі вижити не тільки не допомагають, але ще і заважають. І ось ці емоції для організму шкідливіші за все. Вони найнебезпечніші!

    Що таке природні і неприродні емоції? Природні емоції - це тривога, страх, занепокоєння. Це ті емоції, які допомагають сховатися або втекти від тигра.

    Злість, лють, гнів - ті емоції, які допомагають боротися з тигром. Навіть роздратування - це природна емоція. Вона допомагає нам вбити комара, який п'є нашу кров. І навіть ревнощі, ця емоція допомагає в боротьбі за самку або самця.

    Зрозуміло, що від цих природних емоцій теж можна захворіти серйозно, але це в тому випадку, якщо цих емоцій перебрати, відчувати їх занадто довго, або часто, або якщо ці емоції дуже сильні. Ще погано, коли у цих емоцій немає розрядки, коли вони накопичуються у вигляді якогось нервового напруження. Розрядка цих емоцій відбувається при якихось діях, при емітаціі бійки або втечі, тобто при заняттях спортом, при прогулянках, при пробіжках. При якихось фізичних діях. Ось ці природні емоції допомагають розрядити.

    Але ось неприродні шкідливі емоції так просто розрядки не дадуть. Тому вони дуже сильно знижують нашу здатність до виживання. Ці емоції призводять до виникнення найважчих захворювань.

    Що ж таке неприродні емоції з точки зору еволюції? Це заздрість, образа і почуття провини. Наприклад почуття провини (захворювання суглобів, радикуліт, запалення седалічного нерва). А образа і заздрість ці дві емоції (часто йдуть ще й разом), вони дають найтяжчі хвороби (артрит, цукровий діабет 1-го типу, ракові захворювання,  різні онкології).

    Якщо ж повернутися до природних емоціям, то наприклад страх або почуття занепокоєння часто викликають захворювання шлунка (гастрит, печію, виразкову хворобу). Гнів або злість можуть спровокувати інсульт або серцевий напад. Хронічне постійне роздратування може спровокувати біль в попереку. Напруга або тривога - це тиск, цукровий діабет 2 типу, серцевий напад, згущення крові.

    З неприродними емоціями (ОБРАЗА, ЗАЗДРІСТЬ) все набагато складніше. ОБРАЗА викликає найважчі хвороби, такі як, онкологія, цукровий діабет 1 типу. З точки зору еволюції ОБРАЗА - це сама неприродна емоція. У дикій природі вона зустрічається дуже рідко, вона ніяк не допомагає вижити. Коли антилопа тікає від тигра, їй на тигра ніколи ображатися, їй би втекти і врятуватися. Коли тигр женеться за антилопою, він теж не ображається, що антилопа тікає, йому потрібно її наздогнати, щоб поїсти і якщо він її не наздогнав, він теж не буде на неї ображатися. Він піде шукати іншу менш швидку, тобто на ранньому етапі еволюції ОБРАЗИ в природі не було. Лють на смертельного ворога була, злість в боротьбі за самку була, страх, невпевненість - все це було. А ось ОБРАЗИ на ранніх етапах еволюції в природі взагалі не зустрічалися

    Значить ОБРАЗИ - це зовсім не потрібні і аномальні емоції. У людей образи трапляються досить часто. І що погано - у людей на образи пам'ять довга. Деякі люди виношують образу все своє життя і їм, образно кажучи, ОБРАЗИ вигризають душу. І ці люди потім дивуються від чого ж вони хворіють? В організмі людини ракові клітини утворюються кожен день і в великих кількостях, вони виробляються постійно. Але існують такі клітини ТЕКІЛЛЕРИ, які ведуть полювання за раковими клітинами, і вони ці ракові клітини знищують ще до того моменту, коли ракові клітини сформують пухлину. Однак буває так, що імунна система самоусувається від контролю за раковими клітинами, тобто імунна система бачить ракові клітини, але не віддає наказу ТЕКІЛЛЕРАМ ці клітини знищувати і пухлина починає рости.

    Чому це відбувається? Це і погана екологія, неправильне харчування, радіація, зайве перебування на сонці, але крім того негативні емоції дуже часто сприяють розвитку онкозахворювань.

    Наукові дослідження показали, що після потрясінь (втрата житла, роботи, вимушений переїзд, втрата грошей, розлучення) починають розвиватися онкозахворювання. Звичайно від коротких скривдиш навряд чи трапиться захворювання. Ми говоримо про тривалі потрясіння. Наприклад, ОБРАЗА з дитинства на своїх батьків і людина несе цю образу все життя. А ще бувають випадки, коли люди ображені на життя, тобто сильна внутрішня образа (ПОЧУТТЯ ПРОВИНИ, ЗАЗДРІСТЬ і ОБРАЗИ).

    Як скинути небезпечні емоції і позбутися від образи, щоб не захворіти?

    Перше - тікаємо від тигра, якщо вам дозволяє здоров'я, вік - це біг, ходьба (скандинавська ходьба).

    Друге - Імітація бійки - боксерська груша в спортзалі, тобто поліпшується стан психічного здоров'я.

    Якщо ж не дозволяє здоров'я, то грати на результат, потрібно грати так, немов ви програєте корову, повинен бути великий азарт. Так само підходить плавання в басейні, в морі).

    А як же прибрати ОСЕРЕДОК нервового збудження?

    Коли у людини вдома або на роботі трапляються якісь проблеми, то всі радять йому не думати про це, викинути все з голови. Ця  порада не працює! Не думати або викинути з голови не виходить. Чому? Справа в тому, що за будь-якої серйозної проблеми в корі головного мозку формується вогнище патологічного збудження і чим більше людина думає про проблему, тим сильніше стає цей осередок. І це дуже погано. І рано чи пізно вогнище провокує розвиток різних хвороб. Є два способи впоратися з цим вогнищем.

    Перший - якимось чином вирішити проблему і тоді про неї не прийдеться думати. Враховуйте те, що люди, які доставляють вам неприємні емоції не зміняться і не перевиховаються і що ситуація сама по собі не вирішиться. І тому дійте зважаючи на це. Скажімо, якщо вас дістав на роботі шеф - міняйте роботу, тріпле нерви чоловік - щільно з'ясовуйте стосунки, дістали недолугі друзі, родичі - припиняєте спілкування. Звичайно не завжди так просто поміняти роботу або розлучитися з рідними, а якщо вам тріпле нерви не путяща дитина, то стає ще складніше, тобто припустимо, що проблеми справді не можна розв'язати і що тоді? Гасити ОСЕРЕДОК ПОРУШЕННЯ все одно потрібно, щоб не захворіти. В цьому випадку потрібно знизити його важливість. І тим самим лишити патологічне вогнище сили.

    Поясню – доки у вас в голові сидить один єдиний ключовий осередок збудження – він забирає  всю вашу увагу, і займає всі ваші думки, тим він і харчується. Але якщо ви створите в корі головного мозку декілька інших осередків збудження, то збудження буде стрибати між ними і ваша увага відключиться від головної проблеми. Патологічний осередок  послабшає, таким чином, для того, щоб перемикнутися і відволіктися від проблеми, необхідно себе чимось захопити, зробити собі цікаво. Головне, щоб захоплення  поглинуло вас повністю.

    Основне правило, яке ви маєте пам’ятати – розвіюватися і «випускати пару» необхідно кожен день.

    Наступний пункт антистреса – це відпустка, бажано довготривала..

Практичний психолог 

Волович Е.В.

Вгору