• 1705

Майстер – клас: «Індивідуальність та особистість людини»

     29 січня 2020 року в ДНЗ «Мелітопольське ВПУ»  відбувся  майстер – клас з теми: «Індивідуальність та особистість людини». Майстер – клас проводився з метою сприяння розвитку гармонійної особистості підлітків, становленню їх позитивного «Я – образу», формування компетентності, яка дає можливість забезпечити безпечне життя в соціумі, сприяння побудові чіткої особистісної громадської позиції.

     Захід було проведено у вигляді роботи творчої майстерні. На початку роботи учням було запропоновано виробити принципи ефективної співпраці для того, щоб досягти поставленої мети та працювати в дружній, творчій атмосфері. Домовилися про такі принципи:

          -принцип позитивності ( не критикувати, виявляти терпимість, повагу),

          -принцип пунктуальності ( вчасно розпочинати та закінчувати роботу над завданням; дотримувати регламенту),

          -працювати на результат( виявляти активність, усвідомлювати мету завдання, прислуховуватись до думок інших).

     Для того, щоб учасники мали змогу презентувати себе, була проведена вправа «Цікаве ім’я». Вчитель  запропонував кожному розповісти цікаву історію про своє ім’я: що воно означає, хто саме вирішив дати дівчатам це ім’я, на честь кого  їх так назвали, з чим воно асоціюється, хто із відомих людей має таке саме ім’я тощо.

     Після цього запрацювала й творча майстерня. На столах у кожного учня знаходились розгортки трьохгранних та чотирьохгранних пірамід. Кожен повинен був продумати, що його найбільше цікавить, тобто потрібно було визначити свої пріоритетні інтереси й уподобання, та у формі певного малюнка, схеми або напису зобразити їх на кожній грані піраміди. Після завершення роботи учні зігнули розгортку піраміди на гранях, поставили готові піраміди на парту, за бажанням деякі з учнів розповіли про свої інтереси та життєві цілі. На запитання: «Чи є однакові піраміди?» відповіли, що всі піраміди різні, неповторні, індивідуальні, як неповторна й кожна людина. Кожен з учнів створив свою «піраміду індивідуальності».  Дівчата поділилися своїми роздумами про те, у чому може виражатися індивідуальність людини, як вони найчастіше виявляють свою індивідуальність і що не можна зводити прояви індивідуальності лише до особливостей зовнішності, манери говорити, одягу. Після обговорення педагог підкреслив, що у роздумах учнів звучало слово «індивідуальність», і запропонував  прослухати вірш В.Симоненко – «Ти знаєш, що ти Людина…».

     Наступною була вправа «Чарівна скринька».   Педагог продемонстрував скриньку та повідомив учнів, що зараз кожен матиме унікальну нагоду зазирнути до цієї «чарівної скриньки» і побачити найкращу у світі людину. Він запропонував підліткам по черзі зазирнути до скриньки,   але щоб ті, хто зазирнув у скриньку не розкривали таємниці, кого саме вони там побачили.

     Після того, як усі зазирнули до чарівної скриньки, педагог запитав, хто ж найкраща, найважливіша людина у світі? І кожен назвав своє ім’я, бо  всі учасники побачили своє відображення у дзеркалі, що знаходилося на дні скриньки.

     Наступним кроком роботи учнів на тренінгу було завдання прослухати пісню Б. Ш. Окуджави « Честность, Благородство и Достоинство…» та виявити, про які людські якості йдеться мова у цій пісні? Це ті ознаки, які притаманні кожній особистості - честь, совість, внутрішнє благородство, гідність, самоповага, вміння бачити в інших тільки позитив.

     Після цього учні виконували вправу «20 чоловічків». Перед  учнями на аркушах було зображення дерева життя і 20 чоловічків, які знаходяться на різних позиціях на цьому дереві.  Дівчатам було потрібно визначити своє місце на цьому дереві, пояснити, чому саме вони так визначилися й скласти коротеньку розповідь про свого чоловічка – який він, про що думає, які його мрії. Ця вправа дозволяє учням оцінити своє місце у житті, дати самооцінку, визначити, чому саме вони заслуговують на повагу.

     А для того, щоб відповісти на запитання: «Від чого підвищується наша самооцінка?» учні прослухали притчу «10 корів» і зробили висновок, що тільки позитивна реакція оточення допомагає  нам побачити себе в позитивному світлі.

     Наступною вправою в творчій майстерні була вправа «Напій щастя».

     Перед  учнями знаходиться зображення кришталевих гарних чаш, в які потрібно було добавити різні  інгредієнти, з яких, на  їхню думку складається щастя. Кожен добавляє ті складові щастя, які вважає потрібними, необхідними для себе.

     А потім кожен поділився своїм рецептом щасливого життя, наприклад:

                         Рецепт:

          2 чашки надії                    6 чашок любові

          3 чашки вірності               3 чашки дружби

          5 ст. л. поваги                   3 ст.л. довіри

          2 чашки терпіння             3 чашки доброти

          5 ст. л. сміху                     2 чашки прощення

     Змішайте любов і дружбу, повільно додайте довіру, змішайте з терпінням, потім  покладіть доброту і повагу, додайте надію і щедрий сміх, збийте з вірністю. Подавайте щодня, прикрасивши зверху прощенням. Сервірувати на кожного члена сім'ї!Після вправи прослухали вірш Е.Асадова : «Что такое счастье?».

     «Я бажаю  вам  вибрати собі у житті роль, достойну звання Людини. І бути тим, ким ти повинен бути. Щоб, засинаючи, ти був спокійний, що твоя совість чиста. Щоб, помираючи, було не соромно за свої думки і вчинки.   Щоб твій кошик з добрими ділами був повен, а з лихими був пустий. От що означає бути Людиною. Бо життя надто коротке. І дається воно для того, аби людина довела, що вона гідна звання Людини…”. Учні прослухали пісню «Есть только миг».

     Наостанок учням пропонується на вирізаних з кольорового паперу долонях написати добрі побажання тим, кому вони хотіли б подарувати ці долоньки добра, що підлітки з задоволенням і зробили.

     Захід відбувався в теплій, затишній, доброзичливій атмосфері. Діти доволі відверто ділилися своїми думками про себе, свої життєві плани, інтереси та уподобання. Я сподіваюсь, що цей майстер – клас надав учасникам можливість зрозуміти, яким чином почуття власної гідності впливає на життя людини, відчути себе особистістю та допоможе гідно витримати складні життєві іспити.

 20200129 120200129 220200129 320200129 420200129 520200129 620200129 720200129 8

Викладач предмету «Громадянська освіта»

Кисіль О.Л.

Вгору