• 1177

karantin 2

     Дотримуйтесь графіка            

     Під час карантину важливо підтримувати звичайний розпорядок дня. У вас може виникнути велика спокуса оголосити карантин додатковими канікулами і цілий день  сидіти перед екраном телевізора. Але зміна графіка також може викликати стрес. Корисно буде написати на аркуші паперу або на стікерах докладний розпорядок дня і розмістити його так, щоб ви постійно його бачили. Важливо, щоб у вас були чіткі очікування щодо того, що буде відбуватися упродовж дня – коли буде час для навчання, а коли – для читання й відпочинку. 

     Підтримуйте контакт з друзями і близькими 

     Дуже важливо підтримувати контакт з друзями – це знизить рівень стресу. Також спілкуйтеся з близькими і родичами, яких ви тимчасово не можете відвідати особисто. Використовуйте Viber або інші відеочати, спілкуйтеся в месенджерах і соцмережах.

     Влаштуйте танцювальну вечірку   

     Запропонуйте батькам разом з вами влаштувати вечірку. Якщо карантин не дозволяє вам гуляти на свіжому повітрі, влаштуйте танцювальну вечірку вдома. Все, що вам потрібно, – знайти в Інтернеті улюблену музику.

     Під час карантину використовуйте електронні пристрої з розумом 

     До негативного впливу сучасних гаджетів не відноситься випромінювання, але при неправильному дозуванні  екранного часу і неадекватному його розподілі, їх використання може негативно впливати на нервову систему, зір, сприяти ожирінню і неправильному обміну речовин. Отже, треба знати і дотримуватися певних правил використання цифрових гаджетів, розроблених медичними працівниками та науковцями.

     Беріть участь у домашніх справах 

     Домашні обов'язки потрібні для того, щоб здобути навички, які будуть корисні у дорослому житті. Розвиток цих умінь додасть впевненості в майбутньому.

     Читайте книги         

     Читання знижує стрес. Доведено, що лише шість хвилин читання знижує рівень стресу на 65%. Навіть від нудьги рятує. Цікавий сюжет художнього твору відволікає від проблем та заспокоює.

     В умовах карантину ми змушені довго залишатися вдома. Для когось це випробування самотністю, для інших - перевірка на міцність постійною близькістю. І це абсолютно нормально. Адже як би ви не були дружні з членами сім'ї, мати особистий час і простір дуже важливо для кожної людини. Тому першочерговим завданням є його організація. Поговоріть із домашніми, розподіліть обов'язки і знайдіть час для усамітнення.

     Не бійтеся конфліктів - це всього лише етап на шляху до вирішення проблеми. І в умовах постійної близькості вони можуть виникати частіше, ніж раніше. Намагайтеся більше говорити, ділитися емоціями і прояснювати що мають на увазі люди, які вас оточують. Всі проблеми можна вирішити, але звертайте увагу на форму і інтонацію того, що ви це говорите.

     Займіться чимось разом. Наприклад, заплануйте регулярну фізичну активність: спільна зарядка, танці, йога. Або прийміть участь у організації сімейного дозвілля: можна збирати пазли, грати в «показуху», і ще дуже багато чого.. Скористайтеся карантином, аби краще пізнати один одного.

     Як правильно планувати час під час карантину. 

         Корисні підказки:

     Карантин — річ, звичайно, несподівана. Але цей час дистанційного навчання можна використати не тільки для захисту здоров'я, а ще й для тренування навички планування справ. Пропонуємо вам поради, що допоможуть вам плідно працювати протягом цього часу. А головне — встигнути відпочити.

     Перше, з чого корисно починати будь-яку діяльність, –  правильний тайм-менеджмент, адже біоритми організму і розпорядок дня ніхто не відміняв. Так вам буде легше адаптуватися і до роботи після закінчення карантину, і до буденних справ, які знаходяться щодня.  Намагайтеся прокидатися і лягати спати в один і той же час, наведіть будильник для пробудження і для відходу до сну у визначений час. Плануйте свій день в залежності від справ, які давно хотіли чи потрібно зробити.

     Почніть свій день з часу для себе. Встаньте на годину раніше звичайного. Заваріть каву або чай і побудьте наодинці з собою. Налаштуйтеся на день прийдешній. Зробіть легку зарядку, ознайомтеся з новинами, які вас цікавлять: наприклад, зі світу кулінарії чи книжкових новинок. Не обмежуйтеся лише свіжими новинами з сумною статистикою, цікавтеся тим, що задовольнить ваші інтереси. Хто вміє медитувати, але в сумбурі щоденних клопотів не мав часу це робити – може почати вже! Новий тиждень чи день корисно почати з прибирання – своє кімнати, квартири, будинку. І не важливо, в яких умовах ви мешкаєте, головне – забезпечити свої житлові умови комфортом. Введіть нову звичку: в певний день тижня  робити ретельне прибирання. Мити підлогу, вікна, розкладати речі по поличкам, чи навіть зробити давно омріяну перестановку. Чому б ні? Забезпечте себе затишком і комфортом. Посортуйте те, що не так лежить. Розвантажте шафу і з легкістю попрощайтеся з речами, які більше двох років не одягали. З прибирання оселі починається шлях до очищення думок.

     Почніть готувати. Навіть для себе. Не просто готувати, так аби забезпечити примітивну потребу голоду. Готувати «красиво», а саме – зробити страву привабливою. Красиво подати, не так як завжди. Таке естетичне задоволення  додасть приємних емоцій у ваш день і прищепить звичку харчуватися якісно, насолоджуючись їжею і процесом. З цього можуть вирости дуже корисні звички – споживати їжу помірковано і правильно.

     Якщо у вас є близькі люди, з якими ви ізольовані в одній кімнаті чи будинку, згадайте, як давно ви робили для них щось приємне? Проявляли свою турботу, увагу? Цікавилися їх самопочуттям чи справами? Не просто запитували «Як ти?», «Як твої справи?», а серйозно і уважно слухали їх. Не просто слухали, а чули? Якщо поряд є жива душа, набагато легше зробити кожен день цікавим, провівши час разом, граючи в інтелектуальні чи настільні ігри, читаючи цікаві книги один одному, дивлячись новий фільм чи улюблений старий. Роблячи разом щось, готуючи разом щось, плануючи щось нове на наступний день. Адже спільна проведення часу дуже зближує.

     Якщо ви маєте домашнього улюбленця – саме час навчити його чомусь новому – командам, трюкам. Привести його в порядок, доглянути.

     Якщо ви маєте кімнатні рослини – займіться їх пересадкою, доглядом, декором, тощо.

     Зістрічі по Скайпу, Зуму ніхто не відміняв. Це привід  побачитись з близькими, друзями і розширити свій кругозір, адже є чудова нагода застати всіх вдома. Пам’ятайте про Internet безпеку!

     Навчайтесь! Це мабуть кращий спосіб  не втрати себе, навпаки, прищепити собі кращі якості. Зараз існує безліч онлайн курсів з усіх сфер життя та діяльності, де є чому повчитися, розширити свої горизонти і знання, самовдосконалити і додати впевненості у своїх силах.

     Доглядайте за собою. Корисні процедури в кожного свої. Можна зробити маски чи масажі обличчя в домашніх умовах, за які ваша шкіра лише «подякує». І ці процедури будуть корисні усім охочим!

     Згадайте своє хоббі –  читання, вишивання чи гра на гітарі. Зараз саме час це робити.

     А ще, готуйтеся до подій, які є і будуть у вашому житті. Підготуйте все необхідне і зустріньте це світле свято зі світлими думками, чистою оселею і позитивними думками. А ще – цілим кошиком нових емоцій, знань, умінь і цікавого досвіду, який ви отримали, залишаючись вдома. Дякуйте один одному. Дякуйте за прожитий день і за нові умови, в яких ви можете зробити те, на що раніше ніколи не вистачало часу…

         Психологічні  поради батькам для успішного навчання дітей під час карантину:

     1. Якщо у сім’ї один комп’ютер, а в когось із батьків важлива скайп-нарада, значить, дитина пропускає урок. Без паніки! Без нічного неспання батьків з думкою, за що купити ще один ноутбук. Просто пропускає. Бо зараз робота батьків – на першому місці!

     2. Не намагаймося мотивувати дітей! Зараз слово «мотивація» взагалі недоречне! Дітям зараз справді навчатися важче. Не так легко запам’ятати інформацію, важче сконцентруватися, зосередитися. І як ми їм у цьому можемо допомогти? Обійняти, притулити, зробити чай, посидіти годинки дві на кухні, порозмовляти, помовчати поруч.. Жодна дитина не буде добре навчатися там, де не відчуває безпеки! Тема контрольних взагалі важка і неприйнятна (навіть не в час пандемії), тому просто припиніть сприймати серйозно так звані дистанційні контрольні, через які наші діти не сплять по півночі.

     3. Забудьмо про оцінки! Зовсім! І зараз маємо прекрасну нагоду натренувати навичку оцінювати дитину за критерієм «на скільки сильно вона старається». Це єдина справедлива оцінка. Яку вона має сама собі виставляти, і порівнювати з оцінкою дорослого. Слухайте, як дитина має сама зрозуміти усю тему лише на основі прочитаного параграфу? Це ж лише знання. Але щоб набути умінь і навичок, їй треба вправлятися. І, бажано, з вчителем, який вміє й показує. Просто, може, таки варто відсвяткувати тортом першу «7» нашого відмінника?!

     4. Полюбіть свій дім! Вже давно пора разом із дитиною під веселу музику на четвереньках перемити усю підлогу в домі й вперше зустрітися з існуванням брудних плінтусів. Варто навчити дітей готувати класні й смачні страви, на які до цього не було часу. І, навіть якщо ми самі їх готувати не вміємо, дядько Ютуб навчить нас це робити. Чи можемо радіти його дванадцяткам? Відповідальністю перед вчителями, їх вимогами – так. Але втомленим хребтом, зором, мозком – ні. Зараз багатьом дітям дуже подобається готувати. Знаєте, чому? Тому що це творчий процес, і тому що вони відчувають цілковитий контроль над ним!, у цей геть неконтрольований і тривожний час, дозвольмо їм хоч щось контролювати, відчуваючи безпеку.

     5.. Хочемо мати здорових себе і дітей? Тоді дбаймо про здоровий сон, радісні миті, відпочинок, фізичний рух і світлі думки! Якщо цьому всьому сприяє так зване дистанційне навчання, супер, продовжуймо у тому ж дусі! Але якщо ні, то нарешті візьмімо на себе відповідальність за щастя і добробут у наших сім’ях. Без крику й роздратування на дітей! Без виконання домашок замість них! Без естафет «від оцінки до оцінки»!

         Ідей для проведення корисного дозвілля з дітьми:

  • Настільні ігри неодмінно мають захопити вашу дитину.. Для підлітків та старшокласників – грайте у монополію та інші ігри, які розвивають логічне мислення. Лото, пазли - теж будуть цікаві для дітей будь-якого віку.
  • Заняття для розвитку теж будуть доречні. До цієї категорії можна віднести розмальовки, кросворди. А ще можна запропонувати дитині виготовити фотоколаж сім'ї. На великому аркуші паперу можна намалювати велике дерево, на гілках якого приклеїти фотографії членів сім'ї. Таке заняття неодмінно сподобається вашій дитині.
  • Хатні справи. Долучайте дітей до домашньої роботи - їм цікаво, а для вас неабияка допомога. Можна разом помити посуд, приготувати смачну страву або полити вазони. А ще можете разом з дитиною посадити якусь рослину в горщик та стежити за її ростом.
  • Звичайне читання перетворіть у гру. Після прочитання казки або оповідання спробуйте разом з дитиною влаштувати за її мотивами домашній театр. Цікавим для дітей буде також театр тіней. Для цього необхідно встановити настільну лампу біля стіни і руками показувати фігури тварин.
  • Ведення щоденника. Купіть для дитини гарний блокнот, який застібається на замочок чи закривається на ключик. Їх у продажі є безліч варіантів. Запропонуйте своєму чаду щоденно вести блокнот, записувати туди свої думки та описувати, як минув день. Це допоможе розвивати пам'ять дитини та розвине здатність чітко висловлюватися.

Керівник психологічного гуртка «Пізнай себе»

Додонов Андрій Юрійович

Вгору