2020

     Як оцінити минулий рік і зробити правильні висновки?

     На допомогу тим, хто хоче підвести деякі підсумки свого життя.

     Чому я навчився за цей рік?

     Питання, на яке може бути безліч відповідей. Вишивати, водити автомобіль, співчувати оточуючим, допомагати близьким і т.д. Навички і вміння можуть бути пов'язані не тільки з фізичними діями, але і з моральними, психологічними якостями. Якщо на розум нічого не приходить, можна поставити нову мету і прагнути щосили до її втілення.

     Як змінилося моє коло спілкування?

     Подумками  погляньте на нинішнє коло спілкування. Оцінювающі  питання  можуть бути такими:

- з'явилися нові знайомства;

- чи влаштовує спілкування з цими людьми;

- чи можна їм довіряти, розповідати таємне;

- якщо спілкування з ким-то було перервано, хотілося його повернути, чому «так» або «ні».

     Питання надзвичайно важливо не залишати без відповіді. Адже наступний рік - ще один шанс щось налагодити, виправити, в тому числі, і взаємини.

     Яким цей рік був для вас?

     Не треба розпливчастих формулювань - «хороший, поганий, середній». Постарайтеся визначити різні періоди року. Наприклад, «січень-лютий були продуктивними, квітень важким» і т.п. Причини подібних формулювань аналізуємо, виходячи з наступного питання.

     Чому він таким був?

     Відповідаючи на це питання, потрібно бути адекватно-самокритичним. Чи не тому, що «наводять на мене порчу», але і не «я цілковитий непотріб». Постарайтеся відтворити в найдрібніших деталях причини продуктивності, або навпаки, прокрастинації (постійне відкладання важливих справ, завдань, доручень, яке призводить до негативних наслідків). Можна виправити причини або треба змінити поведінку, навчитися планувати діяльність, стати милосерднішими і т.п.?

     Які уроки ви винесли з минулого року?

     Можливо, вас хтось зрадив, чи не підставив дружнє плече у важкій ситуації. Не варто згадувати про це зі сльозами.

     Будь-яка подія, навіть найнеприємніше і ображающе - це урок, досвід. Необхідно з вдячністю прийняти його, зробити висновки і відпустити ситуацію.

     Як змінилося ваше особисте життя за цей рік?

     Переоцінка своїх відносин і поліпшення за рахунок активної роботи над ними - важливий внесок в майбутнє. Якщо з якоїсь причини ваші відносини обірвалися, пошукайте відповідь на питання, чому вони не склалися і що треба робити по-іншому, щоб Новий рік приніс позитивні зміни.

     Назвіть найбільш запам'ятований  момент в  минулому році

     Може, це було святкування якоїсь події (весілля, день народження, річниця) або якась дрібниця - комплімент від незнайомця, вихід довгоочікуваного фільму і т.д. Моменти, які запам'ятовуються індивідуальні, але неодмінно потрібно відповісти на питання - чому ця подія запам'яталася найбільше? Воно дало стимул до розвитку або просто радісні і приємні відчуття?

     Які проблеми ви зуміли вирішити протягом року?

     Уміння вирішити будь-які проблеми (навчання, особисті взаємини) - привід похвалити себе. Можливо, що оцінювающа відповідь допоможе побачити і нові шляхи вирішення різних ситуацій.

     Чи займалися ви саморозвитком?

     Саморозвиток - апріорі мета життя будь-якого мислящей, аналізующей людини. Що ви зробили для саморозвитку? Вивчали мови, займалися спортом,  читали книги, розвивали музичний смак? Відповідаючи на ці питання, можна поставити і нові цілі.

     Яким досягненням за рік ви пишаєтеся?

     Ви змогли знайти справу до душі, сказати «ні» в потрібний момент, зробити довгоочікувану покупку, перебороти якусь залежність?

     Досягнення можуть бути глобальними або глибоко особистими, але суть одна - ви успішно пройшли нелегкий шлях і можете подякувати за це рік, що минає.

     Якими здобутками ви задоволені?

     Починаючи від нових друзів і до звичок. Головне - задоволення від даного придбання. Якщо нічого згадати, то уявіть, що хотілося б придбати для особистого благополуччя?

     Які корисні / шкідливі звички придбали в році, що минає?

     Корисні звички (вставати без будильника, бігати вранці, читати мінімум 3 книги в місяць) дозволяють порадіти досягненням, але придбання шкідливих звичок - тривожний дзвіночок.

     Якби ви мали можливість повернутися в початок року, що б ви сказали, порадили торішньому собі?

      Варто навчитися ставити собі питання, що оцінюють рік,  чесно відповідати на них. Це допоможе не просто плисти за течією, а слідувати курсом досягнень і добрих змін у своєму житті.

Практичний психолог Еліна Волович

Вгору