Профілактика наркозалежності

     Підлітки проводять значну частину свого життя саме в учбовому закладі. Тому заклад відіграє важливу роль у створенні умов для здобуття ними знань, формуванні ставлень та виробленні навичок, які потрібні, щоб уникнути та запобігти ризиків для власного здоров’я, наприклад, пов’язаних із вживанням наркотиків. Учбовий заклад – це ефективне місце для розробки та впровадження політики щодо алкоголю та наркотиків.

narkotik

Зовнішні ознаки:

- блідість шкіри

- розширені або звужені зіниці

- почервонілі або мутні очі

- уповільнена мова

- погана координація рухів

Поведінкові ознаки:

-увеличивают байдужість до подій поруч

-догляд з дому і прогули в школі

-трудность в зосередженні, погіршення пам'яті

-неадекватне реакція на критику

-части і несподівана зміна настрою

-необичние прохання дати грошей

-пропажа з дому цінностей, одягу та ін. речей

-часті незрозумілі телефонні дзвінки

-поява нових підозрілих друзів

-втрата апетиту, схуднення, іноді надмірне споживання їжі

-хронічний кашель

Ознаки - докази:

-сліди від уколів

- порізи

-сінякі

-свёрнутие в трубочку папірці, маленькі ложечки, капсули, пляшки, пухирці.

Наркозалежність виражається також:

-в порушення сну

-мишечних і суглобових болях

-нестабільном артеріальному тиску

-сухість в роті

-зниженням статевої потенції

-порушення менструального циклу

-похуденіі

-порушення захисних властивостей організму і ін.

 

Що робити, якщо це сталося - ваша дитина вживає наркотики?

Перш за все, спробуйте з'ясувати:

- все про прийом наркотиків вашою дитиною (що брав, скільки, як часто, з якими наслідками, ступінь тяги, усвідомлення або неусвідомлення небезпеки);

- все про те суспільстві або компанії, де підліток виявився втягнутим в наркотики.

Зверніться по допомогу до психолога.

Ні в якому разі не лайте, що не погрожуйте, не бийте.

Біда, яка стала горем для вас і всієї сім'ї, можна виправити. Але виправити ситуацію можна, тільки якщо ви поставитеся до неї спокійно і обдумано, так само, як ви раніше ставилися до інших неприємностей.

Менше говоріть - більше робіть. Бесіди, які мають повчальний характер, містять погрози, обіцянки "посадити" підлітка, "здати" його в лікарню, швидко стають для нього звичними, виробляють байдужість до своєї поведінки.

Не допускайте «самолікування». Категорично чиніть опір, якщо підліток захоче займатися самолікуванням, використовуючи для цього медикаменти, рекомендовані кимось із його оточення.

Чи не збільшуйте ситуацію криком і погрозами. Бережіть власні сили, вони вам ще знадобляться. Тим більше, що виплеск емоцій домогтися чогось буде складно. Уявіть собі, як ви б себе вели, захворій ваша дитина іншу тяжку хворобу. У такій ситуації адже нікому не прийде в голову принижувати і ображати його тільки за те, що він хворий. Чи не вважайте, що син або дочка стали наркоманами тільки через власні  розбещеності, коріння хвороби можуть перебувати набагато глибше. Якщо стан здоров'я або поведінку дитини доводять, що вона приймає наркотики регулярно, значить, настав час рішучих дій.

Кілька правил, що дозволяють запобігти споживання психоактивних речовин вашою дитиною.

Як при будь-якої хвороби, при дотриманні певних профілактичних заходів можна вберегти дитину від споживання тютюну, алкоголю та наркотиків. Звичайно, не всі представлені нижче способи легко втілюються, але в сукупності вони дають реальний позитивний результат.

1.Общайтесь один з одним

Спілкування - основна людська потреба, особливо для батьків і дітей. Відсутність спілкування з вами змушує його звертатися до інших людей, які могли б з ним поговорити. Але хто вони і що порадять Вашій дитині? Пам'ятайте про це, намагайтеся бути ініціатором відвертого, відкритого спілкування зі своєю дитиною.

2. Вислуховуйте один одного

Уміння слухати - основа ефективного спілкування, але робити це не так легко, як може здатися з боку.

Уміння слухати означає:

  • бути уважним до підлітка;
  • вислуховувати його точку зору;
  • приділяти увагу поглядам і почуттям підлітка, не сперечаючись з ним;

Не треба наполягати, щоб підліток вислуховував і приймав ваші уявлення про що-небудь. Важливо знати, чим саме зайнята ваша  дитина. Іноді зовнішнє відсутність будь-яких не бажаних дій приховує за собою шкідливе заняття. Наприклад, підліток поводиться тихо, не грубить, не пропускає уроків. Ну, а чим він займається? Адже ті, хто вживає наркотичні речовини і є "тихими" на відміну від тих, хто вживає алкоголь. Слідкуйте за тим, яким тоном ви відповідаєте на питання дитини. Ваш тон "говорить" не менше ясно, чому ваші слова. Він не повинен бути глузливим або поблажливим. Заохочуючи дитину, підтримуйте розмову, демонструйте вашу зацікавленість в тому, що вона  вам розповідає. Наприклад, запитайте: "А що було далі?" або "Розкажи мені про це ..." або "Що ти про це думаєш?»

 

3. Ставте себе на його місце

Підлітку часто здається, що його проблеми ніхто і ніколи не переживав. Було б непогано показати, що ви усвідомлюєте, наскільки йому складно. Домовтеся, що він може звернутися до вас в будь-який момент, коли йому це дійсно необхідно. Головне, щоб дитина відчувала, що вам завжди цікаво, що з нею  відбувається. Якщо Вам вдасться стати своїй дитині другом, ви будете найщасливішими  батьками!

4. Проводьте час разом

Дуже важливо, коли батьки вміють разом займатися спортом, музикою, малюванням або іншим способом влаштовувати з дитиною спільне дозвілля або вашу спільну діяльність. Це не обов'язково має бути щось особливе. Нехай це буде похід в кіно, на стадіон, на риболовлю, за грибами чи просто спільний перегляд телевізійних передач. Для дитини важливо мати інтереси, які будуть найдієвішим засобом захисту від тютюну, алкоголю та наркотиків. Підтримуючи його захоплення, ви робите дуже важливий крок у попередженні від їх вживання.

5. Дружіть з його друзями

Дуже часто дитина вперше пробує ПАР в колі друзів. Часом друзі мають величезний вплив на вчинки вашої дитини. Він може відчувати дуже сильний тиск з боку друзів і піддаватися почуттю єднання з натовпом. Саме від оточення багато в чому залежить поведінка дітей, їх ставлення до старших, до своїх обов'язків, до училища  і так далі. Крім того: в цьому віці дуже велика тяга до різного роду експериментів. Діти пробують курити, пити. У багатьох в майбутньому це може стати звичкою.

Тому важливо в цей період - постаратися взяти участь в організаціі дозвілля друзів своєї дитини, тобто їх теж залучити до занять спортом або творчістю, навіть шляхом внесення грошової плати за таких хлопців, якщо вони з неблагополучних сімей. Таким чином, ви надасте допомогу не тільки іншим дітям, але в першу чергу - своїй дитині.

6. Пам'ятайте, що ваша дитина унікальна

Будь-яка дитина хоче відчувати себе значущим, особливим і потрібним. Ви можете допомогти своїй дитині розвинути позитивні якості і надалі спиратися на них. Коли підліток відчуває, що досяг  чогось, і ви радієте його досягненням, підвищується рівень його самооцінки. А це, в свою чергу, змушує дитину займатися більш корисними і важливими справами, ніж, вживання наркотиків. Уявіть, що буде з вами, якщо 37 разів на добу до вас будуть звертатися в наказовому тоні, 42 рази - в Увещевательная, 50 - в обвинувальному? ... Цифри не перебільшені: такі вони в середньому  у батьків, діти яких мають найбільші шанси стати невротиками і психопатами. Дитині потрібен відпочинок від наказів, розпоряджень, умовлянь, похвал, осуду. Потрібен відпочинок і від яких би то не було дій і звернень! Потрібен час від часу розпоряджатися собою повністю, тобто потрібна своя частка свободи. Без неї - задихнеться дух.

7. Подавайте приклад

Алкоголь, тютюн и медичні препарати використовують багатьма людьми. Звичайно дуже важливий батьківський приклад. Батьківське пристрасть до алкоголю та ін. дає привід звинуватити вас у нещірості, в "подвійної моралі". Пам'ятайте, що  ваше вживання, так званні, "дозволеного" психоактивних Речовини відкриває двері дітям и для "заборонених".  Недосконалі, ми не можемо виростити скоєних дітей. Ну не можемо, не можемо, не буває цього - і з вами не буде, якщо ви прагнете до ідеалу в дитині, а не в собі.

Вгору