Комплекс неповноцінності

 

10

     Комплекс неповноцінності - одна з головних причин всіх неврозів.
     Комплекс неповноцінності - це переживання власної непотрібності, нікчемності і ущербності.
    
Психолог Альфред Адлер стверджував, що комплекс неповноцінності формується в ранньому дитинстві, коли дитина починає усвідомлювати, що його можливості не безмежні і далеко не всі бажання реалізувати.

     Мабуть, два найбільш очевидних обмежувача наших можливостей - це фізичне тіло (на рівні матеріальному) з усіма своїми потребами, і моралізує виховання (на рівні психологічному). Дитячі ігри, наповнені фантазіями - один із способів компенсувати ці обмеження. Використовуючи іграшки, дитина, долаючи обмеження, відіграє різні ролі, реалізувати які в реальному житті можливості немає - таким чином опосередковано втілює свої бажання.

     З роками доросла дитина продовжує таке відіграш своїх обмежень в актуальних його положенню іграх для дорослих. Можна свою енергію сублімувати і висловлювати в творчості. Можна свої комплекси відігравати, тероризуючи оточуючих - не самий продуктивний варіант. Можна вдавати з себе особливого, або великої людини. Можна реалізовувати себе захоплюючись світом уяви, занурюючись в комп'ютерні ігри, читання романів, перегляд серіалів, де, забуваючи, проживають чуже життя.

11

     Один з найпопулярніших і суспільно схвалюваних варіантів компенсації комплексу неповноцінності - це так званий «успіх». Неважливо в чому, головне, щоб людина сама в своїй повноцінності більш не сумнівався
     В основі комплексу неповноцінності таїться страх. На поверхні - це страх опинитися неповноцінним, і тому нелюбом, знехтуваним, приниженим, кинутим і самотнім. На глибинному рівні ці переживання зводяться до страху смерті.
     Комплекс неповноцінності - гнила скалка в душі людини. І щоб гримаса болю від цієї занози НЕ перекручує фасад особистості, обряджали поверхневими масками на показ собі і оточуючим. Наша соціальна особистість багато в чому - «збірний образ», своєрідна психічна вітрина. За Юнгом - це архетип «персона», личина, за якої людина ховає свої неугодні риси.

12

     Комплекс неповноцінності породжує сумніви у власних істинах, в тому, хто ти є і на що можеш спиратися, слідуючи по життю - все це і призводить до загальної непевності в собі. Закомплексований, невпевнений у собі людина боїться, що його роздутий образ не витримає контакту з реальністю, і він зіткнеться з власним нікчемою лицем до лиця.
     Ми створюємо самообман, щоб сховатися від реальності, щоб зберігати брехливі маски, які захищають від усвідомлення власної безпорадності перед лицем життя.
     Під впливом комплексу неповноцінності, єдине, чого насправді хочуть в глибинах душі - це, щоб не відкидали, а без всякого осуду взяли з усіма потрохами. Ми самі хочемо прийняти себе в своєму справжньому образі, щоб позбутися від самобичування і самознищення. Але на поверхні ми очікуємо схвалення, похвали, хороших оцінок, медалей і грамот, а в запущеній стадії - схиляння і простягання.
     Залежність від чужої думки - це нездатність опиратися на власну думку про себе, сумнів у своїх знаннях про себе - воно ж невпевненість в себе.Не дарма в голлівудських фільмах одне з найбільш «образливих» лайок - «невдаха» - людина, яка ігнорує можливості, акцентуючись на причинах для пасивного бездіяльності, зачаївшись від страху в зоні комфорту. Є така думка, ніби невдаха - це кожен пасажир автобуса старше 30-и років. Але в реальності невдахою себе може відчути абсолютно кожен під дією особистого комплексу неповноцінності.

     Комплекс неповноцінності - це психологія товару. Людина сама виставляє себе на вітрину життя, щоб зірвати схвалення потенційних «покупців». І якщо «товар» не беруть, він сам включає себе в список непридатних до вживання. Комплекс неповноцінності - це вигаданий запах гнилі, через якого товар самостійно зараховує себе в «зіпсовані» і тому - придатні до утилізації. Зовсім інакше на цьому ринку мислить «покупець».
     Коли комплекс неповноцінності у людини відсутній, або виражений слабо, він не боїться програвати, не боїться помилок і невдач, тому що ті перестають символізувати низька якість себе, а всього лише дають корисний досвід.
     Така людина не відчуває потреби підніматися за чужий рахунок, спокійно сприймає і критику, і компліменти. В оцінці ситуації спирається не на емоції, а на інтуїцію, логіку і розум.
     Для відновлення і зміцнення власного психічного здоров'я необхідно вивчати і пізнавати себе. Методів багато. Один з найефективніших - робота з психологом, або систематичний самоаналіз. Допомагають усвідомленість і медитація, ведення щоденника, будь-яка свідома робота з мисленням і почуттями. Потужно спрацьовує взаємодія з людьми, коли ми дізнаємося себе глибше в стосунках. В цілому все зводиться до розтину глибинної правди про себе і життя.
     Коли людина знає себе, йому не страшно перевіряти на міцність власні переконання. Навіть якщо всі ми йдемо по шляху найменшого опору, бажання спростити і полегшити своє життя - чудова мотивація для особистого росту.

     Види психологічних комплексів

• постійне невдоволення собою без об'єктивних причин
• боязнь нових контактів
• залучення до себе уваги за допомогою викликання співчуття або агресії в оточуючих
• зарозумілість, яким захищаються від усього світу, «а то, раптом, зачеплять»;
• надання великого значення статусних речей
• захоплення алкоголем, який дозволяє розкріпачитися, відчути свою значимість
• необхідність постійного схвалення оточуючих, боязнь помилок
• заниження заслуг інших
• перекладання відповідальності за своє життя на інших: Бога, батьків, сильних світу цього, Всесвіт.

 

Матеріал підготувала практичний психолог

Е.Волович

Вгору